خانه » بازیکده بارسلونی ها » در ستایش اشتباه بازی‌های کامپیوتری

در ستایش اشتباه بازی‌های کامپیوتری

اجازه دهید در همین ابتدای مطلب پرسشی را مطرح کنم، اگر در هنگام تجربه‌ی یک بازی ویدیویی مرتکب اشتباهی شوید که موجب مرگ شما در بازی نشود، اما روی تجربه‌ شما تاثیر بگذارد به شکلی که این تجربه از حالت بی‌نقص فاصله بگیرد، آیا به بازی ادامه میدهید؟ یا اینکه سریعا به فکر شروع مجدد از آخرین جایی که بازی ذخیره شده است می‌افتید؟

آنچه در این مقاله خواهید خواند ...

باید اعتراف کنم که برای زمانی طولانی، من هم جزو کسانی بودم که سریعا بازی را از آخرین ذخیره انجام شده بازی میکردم. من معتقد بودم که این کاری ا‌ست که باید انجام دهم. در بازی‌هایی که من با تجربه‌ی آنها بزرگ شدم، انجام این کار حتی بعد از یک شکست کوچک کاملا منطقی بود. استفاده زیاد از ذخیره‌ی سریع یا Quick-Save، لود کردن‌های ذخیره های انجام شده به صورت مکرر و در نهایت به دست آوردن نتیجه‌ی مطلوب. وقتی با این روش به انتهای بازی میرسیدم، همه چیز را دقیقا به همان شکلی که از من انتظار میرفت انجام داده بودم، و یا اینکه به انتهای بازی نمیرسیدم و در واقع هیچ کاری انجام نداده بودم. کاش زندگی هم به همین سادگی بود!
حالا وقت آن است که با یک سوال بزرگتر روبرو شویم: آیا اگر زندگی هم قابلیت سیو و لود داشت، به این شکل از آن استفاده میکردید؟ حتما با افراد بسیاری هم‌صحبت شده‌اید که اعتقاد دارند حتی اگر توانایی دوباره زندگی کردن را نیز داشتند، دوباره همه چیز را بدون هیچ تغییری به همین شکل پیش میبردند؛ چرا که همین اشتباهات هستند که شخصیت آنها را شکل داده‌اند.

شاید این جمله کمی عجیب باشد، اما تا حد زیادی درست است: مشکلات و اشتباهات، تاثیرات مثبت بسیار زیادی بر زندگی ما دارند.

پس چرا پیشرفت در دنیای بازی‌های ویدیویی بر اشتباه نکردن استوار شده است؟ خب بررسی فلسفه‌ی این موضوع مفصل است اما امروز قصد داریم بازی‌هایی را بررسی کنیم که اشتباه کردن در آنها جایگاه خاصی دارد. هنگامی که تیم خود را در بازی XCOM یا یک بازی مشابه به یک ماموریت وارد میکنید و یکی از افراد تیم می‌میرد، چه اتفاقی می‌افتد؟

اشتباهات در بازی های ویدیویی
خب این نتیجه قطعا مورد علاقه‌ی شما نیست و شما قصد داشتید تا تمامی افراد تیم خود را زنده نگه دارید، مخصوصا اعضایی که به آنها علاقه دارید؛ اما اگر اجازه دهید تا تعدادی از این افراد از دست بروند و بازی را مجدد آغاز نکنید، چیزی بسیار جالب‌تر را تجربه خواهید کرد؛ شما به شکلی عزادار عضو از دست رفته خواهید بود. به ماموریتی فکر میکنید که همه چیز اشتباه پیش رفت و آن فرد کشته شد. اشتباهی که شما مرتکب شدید و اینکه اگر اشتباه نمیکردید همه چیز متفاوت پیش رفته بود و قطعا لحظه‌ی کشته شدن آن عضوِ تیم را بارها به یاد خواهید آورد. تمامی این افکار باعث میشوند تا شما به بازی نزدیکتر شوید و خود تبدیل به داستان خاص شما خواهند شد که تجربه‌ی بازی شما را بسیار غنی‌تر خواهد کرد؛ حتی ممکن است با بقیه در مورد این اتفاق صحبت کنید و یا آن لحظه را تا سالها در ذهن داشته باشید.
اما نکته‌ی مهم این است که تجربه‌ی شما اکنون بسیار غنی‌تر از حالتی‌ست که همه چیز بر وفق مراد پیش رفته باشد. اشتباه کردن در بازی بسیار جذاب‌تر از بی‌نقص پیش رفتن است.

استفاده از اشتباهات و نقص‌ها در بازی‌های نقش‌آفرینی فکری یا به طور کلی بازی های رو میزی (Board Game) رایج‌تر است. به میزانی که توصیه برای ساخت شخصیت‌هایی با نقاط قوت و ویژگی‌های مثبت بسیار در این دست بازی‌ها وجود دارد، به همان مقدار نیز به شما توصیه میشود تا نقاط ضعف و ویژگی‌های منفی در شخصیت خود بکار ببرید تا تجربه‌ای هیجان انگیز در بازی‌های نقش‌آفرینی رومیزی مختلف مانند Dungeons & Dragons داشته باشید.

اشتباهات در بازی های ویدیویی
این نقاط ضعف باعث ایجاد برخوردها و اتفاقات فوق‌العاده‌ای در بازی شما خواهند شد؛ و البته باید توجه داشت که هیچ ذخیره و لودی در بازی‌های نقش آفرینی رومیزی وجود ندارد. در این بازی‌ها، شما مجبورید تا با تصمیماتی که میگیرید کنار بیایید و عواقب آنها را بپذیرید؛ و جالب است که افراد علاقمند به این بازی‌ها بیان میکنند که بیادماندنی‌ترین لحظات خود در این بازی‌ها را، در چنین مواردی و هنگام اشتباه کردن تجربه کرده‌اند.

حالا باید از یک بازی نام ببریم که مستقیما به این ایده میپردازد: Pentiment.

اشتباهات در بازی های ویدیویی

در واقع این بازی شما را وادار به اشتباه میکند و هیچ راهی برای فرار از این اشتباه وجود ندارد. شما با هیچ روشی قادر به حل معمای بازی نیستید. بنابراین وقتی بازی از شما برای اولین بار میخواهد تا پاسخی به این معما دهید، بهترین کاری که میتوانید بکنید این است که پاسخ را حدس بزنید.

مشکل اینجاست که، حتی بهترین حدس شما نیز، عواقبی خواهد داشت. در این مورد، این عواقب باعث از دست رفتن جان یک انسان خواهند شد. چنین اتفاقی، برای من که دوست دارم هرموقع بازی‌ها یک کلید قرمز بزرگ سر راهم قرار میدهند آن را فشار دهم، فاجعه بار است. این کلید قرمز این بار باعث مرگ یک نفر شد، چون من او را مجرم دانسته بودم (بدون علم کافی) و حالا میبایست مرگ او را تماشا میکردم.

به عبارت دیگر، دیدن اشتباهم و اینکه نمیتوانستم آن را تغییر دهم، برای من بسیار جالب‌توجه‌تر بود تا اینکه همه چیز بر وفق مرادم پیش برود. مهمتر اینکه، این واکنش دقیقا همان چیزی بود که Pentiment از من انتظار داشت؛ در واقع بازی در آن لحظه تمام نشد؛ بلکه شروع شد. Pentiment به حس پشیمانی من نیاز داشت تا همچون سوخت موشک، باعث پرواز فصل دوم بازی شود، جایی که شخصیت بازی بزرگتر شده و حالا بازیکن بابت تصمیماتی که میگیرد احساس مسئولیت بیشتری میکند. این موضوع چیزیست که Pentiment به دنبال آن است و من تا کنون بازی دیگری را تجربه نکرده‌ام که به دنبال چیز مشابهی باید؛ به همین دلیل میتوانم با اطمینان بگویم که تا زمانی طولانی Pentiment را به یاد خواهم داشت.

در آخر باید بگویم که، بازی‌های کامپیوتری باید بیش از قبل به بازیکنان اجازه اشتباه کردن بدهند.

نظر شما چیست؟ آیا با افزایش احساس مسئولیت در بازیکنان از طریق القای بیشتر حس پشیمانی بعد از اشتباه موافق هستید؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

Picture of واحد تولیدمحتوا بارسلون

واحد تولیدمحتوا بارسلون

تیم تولیدمحتوای رسانه بارسلون ، اخبار مرتبط با دنیای IT ، ترفندها و چالش های حوزه کامپیوتر و لپ‌تاپ و کنسول های بازی را با شما به اشتراک میگذارد. شما میتوانید سوالات و مشکلات خود را با ما درمیان بگذارید تا به بهترین نحو ممکن به آنها پاسخ دهیم.
Picture of واحد تولیدمحتوا بارسلون

واحد تولیدمحتوا بارسلون

تیم تولیدمحتوای رسانه بارسلون ، اخبار مرتبط با دنیای IT ، ترفندها و چالش های حوزه کامپیوتر و لپ‌تاپ و کنسول های بازی را با شما به اشتراک میگذارد. شما میتوانید سوالات و مشکلات خود را با ما درمیان بگذارید تا به بهترین نحو ممکن به آنها پاسخ دهیم.
5 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
حتما نظرتون رو برای ما بنویسید ...x
()
x

فرم پذیرش شرایط ارائه خدمات

لیست قوانین و مقررات
1. ارائه قبض جهت تحویل کالا الزامی است و مدت اعتبار آن یک ماه است.
2. مدت زمان اعلام وضعیت اولیه دستگاه پس از تستهای فنی، بین 2 تا 3 روز کاری است.
3. شرکت فقط ملزم به رفع ایرادات گزارش شده توسط مشتری خواهد بود.
4. در صورت عدم وجود قطعات یدکی و طولانی شدن مدت زمان تعمیر، مسئولیتی متوجه شرکت نمی باشد.
5. پس از اعلام هزینه در صورت کنسل شدن توسط مشتری ، مبلغ ۱۰۰ هزار تومان جهت بررسی فنی دریافت می گردد و نیز پس از اطلاع کنسلی به دفتر فنی (از طریق درج در سامانه آنلاین و یا تماس تلفنی)، کالا یکروز بعد به مشتری تحویل داده میشود.
6. دستگاههای تعمیر شده به مدت سه روز از تاریخ تحویل دستگاه، دارای ضمانت در اجرت تعمیر است، لذا قطعات یدکی تعویض شده شامل هیچگونه ضمانتی نیست. (باتری های تعویض شده شامل 5 ماه گارانتی می باشد)
7. معایب مربوط به آب خوردگی قطعات در برخی موارد به طور کامل قابل رفع نبوده و در صورت درخواست تعمیر از طرف مشتری، مشمول ضمانت بند فوق نخواهد بود.
8. در صورت آب خوردگی و صدمات فیزیکی و یا داشتن سوابق قبلی تعمیرات، این مرکز هیچ گونه مسئولیتی در قبال ایرادات احتمالی در حین تعمیر دستگاه مانند خاموشی کامل، محو شدن تصویر ، قطعی تاچ و غیره را ندارد.

امکانات

جناب آقای چراغچی

۰۹۳۵۲۲۲۰۱۷۰

این بخش در حال ویرایش میباشد ...

درحال ساخت