خانه » دنیای تکنولوژی » تعریف و تفاوت ANC و CVC

تعریف و تفاوت ANC و CVC

تکنولوژی ANC و CVC

آنچه در این مقاله خواهید خواند ...

ممکن است هنگام مطالعه‌ی مشخصات هدفون‌ها و هنزفری‌ها، با واژه‌های جدید و مختلفی روبرو شوید. برای افرادی که از دنبال‌کنندگان و علاقمندان این حوزه هستند، این لغات احتمالا آشنا هستند؛ اما اگر پیگیر آخرین تکنولوژی و اخبار در این حوزه نیستید، ممکن است این لغات برای شما غریبه به نظر برسند. اگر جزو این دسته هستید و هنگام مرور ویژگی‌های یک جفت ایرباد با لغات ANC و CVC روبرو شده‌اید و معنی آنها را نمی‌دانید، در مقاله‌ی امروز همراه ما باشید تا علاوه بر تعریف هرکدام از این دو، تفاوت آنها را نیز برای شما شرح دهیم.
به طور خلاصه، هر دو تکنولوژی ANC و CVC به منظور کاهش و از بین بردن نویز ایجاد شده‌اند و هدفشان، بهبود کیفیت صدا، و شفاف و واضح‌تر کردن آن است؛ البته بین این دو نکنولوژی تفاوت‌های عمده‌ای وجود دارد.

CVC چیست؟

CVC از نظر لغوی مخفف “Clear Voice Capture” یا “ضبط صدای واضح” است. این ویژگی عمدتا برای تماس‌های تلفنی طراحی شده است، اما میتوان در تولید پادکست یا حضور در کنفرانس‌های تلفنی نیز از آن بهره برد. هدف CVC حذف نویز موجود در پس‌زمینه ماست، تا افراد بتوانند صدای ما را بهتر بشنوند. اگر شما در یک محیط شلوغ و پر سر و صدا مشغول انجام یک تماس تلفنی هستید، این تکنولوژی با حذف صدای مزاحم در پس‌زمینه، تفاوت بزرگی در کیفیت آن تماس ایجاد خواهد کرد. از ابتدای ایجاد این تکنولوژی تا کنون، نسخه‌های جدیدتر و پیشرفته‌تری از آن در دسترس افراد قرار گرفته است. آخرین نسخه‌ای که اکنون در دسترس است، نسخه 8.0 می‌باشد.

CVC چگونه کار می‌کند؟

CVC چیست؟ چگونه کار میکند

تکنولوژی CVC با استفاده از الگوریتم‌های کامپیوتری به شناسایی و جداسازی صدای شما میپردازد. این تکنولوژی به دلیل هوشمند بودن، با افزایش زمان مکالمه شما عملکردی بهتر و بهتر از خود به نمایش خواهد گذاشت. CVC همچنین شفافیت و کیفیت صدای شما را افزایش میدهد. آخرین نسخه‌ی این تکنولوژی یعنی CVC 8.0، توانایی پردازی و حذف 30 دسی‌بل صدای محیطی مزاحم را دارد.
در واقع، این تکنولوژی هنوز توان حذف کامل صداهایی مانند بوق بلند خودروها یا صدای جیغ و گریه‌ی کودکان را ندارد، اما به میزان زیادی از شدت آنها می‌کاهد. بنابراین حتی در مواقعی که یک صدای بسیار بلند و مزاحم در پس‌زمینه وجود دارد، کماکان صدای شما بلندترین صدای مکالمه تلفنی خواهد بود. صداهای کم‌قدرت‌تر مانند ترافیک و باد تا میزان بسیار زیادی حذف میشوند.
بسیاری از ایربادهای جدید با تکنولوژی CVC عرضه می‌شوند. این دستگاه‌ها از ابتدای کار شروع به شناسایی و حذف صداها و نویزهای مزاحم از تماس‌ها میکنند. بعلاوه، شما میتوانید با نصب نرم‌افزارهای CVC بر روی گوشی هوشمند خود، عملکرد ایربادهای خود را بهبود ببخشید. از آنجایی که CVC یک تکنولوژی نرم‌افزاری به شمار میرود، میتوان از آن بر روی دستگاه‌های مختلفی استفاده کرد. حتی میتوانید نرم‌افزارهای CVC را بر روی لپتاپ، PC و دستگاه مک خود نصب کنید. استفاده از CVC نه تنها باعث افزایش کیفیت تماس تلفنی با هندزفری میشود، بلکه میتوان از آن در کنفرانس‌های صوتی و حتی بهبود صدا در تولید محتوا نیز استفاده کرد.

ANC چیست؟

ANC چیست و چگونه کار میکند.

ANC مخفف “Active Noise Canceling” یا “حذف نویز فعال” است که یک ویژگی کاملا متفاوت از CVC محسوب میشود. در حالی که CVC طراحی شده‌است تا کیفیت صدای خروجی را افزایش دهد، ANC تماما مربوط به تجربه‌ی شما به عنوان استفاده‌کننده از ایرباد است. ANC هنگامی که شما مشغول مکالمه یا گوش‌دادن به موسیقی هستید، به شکلی فعالانه صداهای مزاحم در پس‌زمینه را حذف خواهدکرد. این تکنولوژی عمدتا با تکنولوژی PNC (حذف نویز غیرفعال یا منفعلانه) به صورت همزمان استفاده میشود؛ مخصوصا در ایربادها.

حذف نویز غیرفعال به شکل خلاصه به این معناست که ایربادها فضای ورودی کانال گوش شما را به شکلی پر میکنند که از ورود صداهای مزاحم بیرونی جلوگیری کنند. تکنولوژی ANC هنگامی که با PNC ترکیب شود کارایی بالاتری خواهد داشت. PNC در هدفون‌های روی گوش کمتر مورد استفاده قرار میگیرند، چرا که این مدل‌ها توانایی کمتری برای پوشش کامل بخش ابتدایی کانال گوش دارند. در نتیجه، علاوه بر پیش‌نیازهای سخت‌افزاری که برای ANC مورد نیاز است، میتوان گفت که این تکنولوژی در ایربادها معمول‌تر از هدفون‌هاست.

خب، وقت بررسی نیازهای سخت‌افزاری است که درباره آنها صحبت کردیم. در ابتدا، برای حذف و پالایش نویزی که در پس‌زمینه وجود دارد، لازم است هدفون‌هایی که مورد استفاده هستند، توانایی تشخیص نویز را داشته باشند. این امر نیازمند یک میکروفون در قسمت فنجان گوش در هدفون یا در ساختار ایرباد است. این میکروفون هر صدایی را که از حذف نویز غیرفعال عبور کرده باشد را شناسایی میکند. سپس، مداری مخصوص مورد نیاز است. این مدار برای شناسایی صداهای مزاحم و نویزهایی که نیاز به حذف شدن دارند، یک اثر انگشت از این نویزها ایجاد میکند. سپس با کار با اسپیکرها، یک موج حذف‌کننده تولید میکند. با نگاه کوتاهی به دستگاه میتوان متوجه شد که استفاده از این تکنولوژی، اندازه‌ی ایرباد را افزایش میدهد. بنابراین استفاده از این تکنولوژی در ایربادها، کمی سخت (و گران) است.

ANC چطور کار می‌کند؟

ANC چیست و چگونه کار میکند.

اما پرسش اصلی این است که ANC چگونه نویز را از بین میبرد؟ پاسخ این سوال در شکل فعالیت صدا نهفته‌است. صدا به صورت موج در هوا جابجا میشود. این موج‌ها مانند تمام موج‌های دیگر، قله و چاه دارند. به شکل ساده میتوان گفت که یک سیستم ANC، موج‌هایی مکمل موج‌های صدای نویز تولید میکند تا آنها را حذف کند؛ به عنوان مثال، فرض کنید که موج صدایی نویز، اوج 1+ و چاه 1- دارد. به این منظور، سیستم ANC موجی با اوج 1+ و چاه 1- تولید میکند تا مکمل موج صدای نویز باشد و آن را پاکسازی کند. هنگامی که این دو موج ترکیب شوند، برآیند آنها 0 خواهد بود. به عبارت دیگر، نویز پاکسازی شده‌است؛ و شما چیزی جز موسیقی که پخش کرده‌اید را نمی‌شنوید.
حذف نویز فعال قادر به پاکسازی صدای مزاحم پس‌زمینه تا میزان حدود 20 دسی‌بل است. به همین دلیل، این تکنولوژی حدود 70 درصد نویز در بیشتر محیط‌ها را حذف خواهد کرد. تجربه‌ی کار شما با ANC ممکن است بنا بر میزان صدایی که در پس‌زمینه‌ وجود دارد متفاوت باشد. بر این اساس میتوان گفت که ANC تکنولوژی کاملی نیست و نقاط ضعفی دارد که در پایین به آنها اشاره میکنیم.
قطعات الکترونیکی فراهم‌آورنده‌ی ANC هنوز برای رسیدن به میزان نویز موجود در بعضی از محیط‌ها نیاز به زمان و پیشرفت دارند. بنابراین این تکنولوژی هنوز توانایی حذف صداهای ناگهانی و تیز مانند بوق ماشین را ندارد. این تکنولوژی بهترین عملکرد خود را هنگامی دارد که صدای پس‌زمینه ادامه‌دار باشد، مانند صدای هواپیما و قطار. حتی عده‌ای بر این عقیده هستند که هدفون‌هایی که از تکنولوژی ANC استفاده میکنند کیفیت موسیقی را کاهش میدهند؛ البته این موضوع اثبات نشده است و بیشتر نظر شخصی این افراد است؛ ولی همچنان قابل درک است.
از آنجایی که شما با استفاده از تکنولوژی ANC به شکلی در حال سپردن وظایف اضافی به هدفون هستید، بنابراین کاهش جزئی کیفیت در این راه کاملا منطقی به نظر میرسد. البته این کاهش کیفیت آنچنان کم است که بسیاری از افراد متوجه آن نخواهند شد، اما دوستداران و طرفداران پر و پا قرص موسیقی ممکن است متوجه شوند. در نهایت، استفاده از تکنولوژی ANC توان اضافه‌ای بر باتری تحمیل میکند که برای غلبه بر این مشکل، بیشتر هدفون‌های استفاده کننده از ANC، دکمه‌ی خاموش و روشن دارند که با استفاده از این کلید، میتوانید هر زمان که نیازی به این ویژگی ندارید آن را خاموش کنید تا مصرف باتری کمتری داشته باشید.
همانطور که اشاره شد، تکنولوژی ANC در ابتدا در هدفون‌ها مورد استفاده قرار گرفت اما این موضوع به این معنا نیست که ایربادها از آن پشتیبانی نمیکنند.

چه تفاوتی میان ANC و CVC وجود دارد؟

دو تفاوت عمده میان ANC و CVC وجود دارد. اولین تفاوت این است که ANC برای فرد استفاده کننده و کسی که صاحب دستگاه است طراحی شده‌است؛ در حالی که CVC برای کسی که آن طرف خط و دریافت کننده‌ی صداست طراحی شده است. بدین شکل، میتوان گفت که این دو تکنولوژی، دو حوزه‌ی کاملا متفاوت هستند. CVC در بهبود کیفیت موزیکی که گوش میدهید هیچ تغییری ایجاد نمیکند و در مقابل، ANC بهبودی در صدای شما هنگام تماس تلفنی ایجاد نمیکند. درواقع مقایسه‌ی این دو مانند مقایسه‌ی سیب و پرتقال است؛ هرکدام در حوزه‌ی خود عالی محسوب میشوند ولی هیچ ربطی به یکدیگر ندارند.


تفاوت دیگر در این است که CVC یک تکنولوژی نرم‌افزاریست؛ در حالی که ANC اساس سخت‌افزاری دارد. اما این موضوع به چه معناست؟ به این معنا که CVC قابل استفاده بر روی هر دستگاهی است. حتی اگر هدفون شما دارای این تکنولوژی نباشد، میتوانید نرم‌افزاری پیدا کنید که این کار را انجام دهد. در مقابل، ANC نیازمند میکروفون و مدار اضافه است . بنابراین یک دستگاه یا از ابتدا از ANC پشتیبانی میکند یا چنین قابلیتی ندارد. به بیان دیگر، اگر هدفونی بخرید که ویژگی ANC ندارد، نمیتوانید در آینده این ویژگی را به هدفون خود اضافه کنید؛ اما اگر احساس نیاز به CVC دارید، میتوانید نرم‌افزاری در این مورد نصب کنید.

این مقاله را برای کمک به دوستانتان از طریق لینک‌های زیر به اشتراک بگذارید.
Picture of واحد تولیدمحتوا بارسلون

واحد تولیدمحتوا بارسلون

تیم تولیدمحتوای رسانه بارسلون ، اخبار مرتبط با دنیای IT ، ترفندها و چالش های حوزه کامپیوتر و لپ‌تاپ و کنسول های بازی را با شما به اشتراک میگذارد. شما میتوانید سوالات و مشکلات خود را با ما درمیان بگذارید تا به بهترین نحو ممکن به آنها پاسخ دهیم.
Picture of واحد تولیدمحتوا بارسلون
واحد تولیدمحتوا بارسلون
تیم تولیدمحتوای رسانه بارسلون ، اخبار مرتبط با دنیای IT ، ترفندها و چالش های حوزه کامپیوتر و لپ‌تاپ و کنسول های بازی را با شما به اشتراک میگذارد. شما میتوانید سوالات و مشکلات خود را با ما درمیان بگذارید تا به بهترین نحو ممکن به آنها پاسخ دهیم.
0 0 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
حتما نظرتون رو برای ما بنویسید ...x
()
x

فرم پذیرش شرایط ارائه خدمات

لیست قوانین و مقررات
1. ارائه قبض جهت تحویل کالا الزامی است و مدت اعتبار آن یک ماه است.
2. مدت زمان اعلام وضعیت اولیه دستگاه پس از تستهای فنی، بین 2 تا 3 روز کاری است.
3. شرکت فقط ملزم به رفع ایرادات گزارش شده توسط مشتری خواهد بود.
4. در صورت عدم وجود قطعات یدکی و طولانی شدن مدت زمان تعمیر، مسئولیتی متوجه شرکت نمی باشد.
5. پس از اعلام هزینه در صورت کنسل شدن توسط مشتری ، مبلغ ۱۰۰ هزار تومان جهت بررسی فنی دریافت می گردد و نیز پس از اطلاع کنسلی به دفتر فنی (از طریق درج در سامانه آنلاین و یا تماس تلفنی)، کالا یکروز بعد به مشتری تحویل داده میشود.
6. دستگاههای تعمیر شده به مدت سه روز از تاریخ تحویل دستگاه، دارای ضمانت در اجرت تعمیر است، لذا قطعات یدکی تعویض شده شامل هیچگونه ضمانتی نیست. (باتری های تعویض شده شامل 5 ماه گارانتی می باشد)
7. معایب مربوط به آب خوردگی قطعات در برخی موارد به طور کامل قابل رفع نبوده و در صورت درخواست تعمیر از طرف مشتری، مشمول ضمانت بند فوق نخواهد بود.
8. در صورت آب خوردگی و صدمات فیزیکی و یا داشتن سوابق قبلی تعمیرات، این مرکز هیچ گونه مسئولیتی در قبال ایرادات احتمالی در حین تعمیر دستگاه مانند خاموشی کامل، محو شدن تصویر ، قطعی تاچ و غیره را ندارد.

امکانات

جناب آقای چراغچی

۰۹۳۵۲۲۲۰۱۷۰

این بخش در حال ویرایش میباشد ...

درحال ساخت